Донорство для донорів

    Донор — це людина, яка добровільно віддає частину своєї крові чи органи для подальшої трансплантації. Донором крові може бути будь-яка здорова людина віком від 18 років, яка не має протипоказань. Відповідно до Закону України про донорство крові та її компонентів верхньої межі віку немає. Але якщо ви не були донором до 50 років, після досягнення цього віку вас, швидше за все, не допустять до донації.

  Стандартний об’єм однієї кровоздачі — 450 мілілітрів. Перед цим ще 40 мл крові у вас додатково візьмуть для аналізів. Всього за один раз ви віддасте близько 10% від загального об’єму крові. Людей із масою тіла менш як 50 кг або зростом нижче ніж 160 см допускають до донорства індивідуально на розсуд лікаря-трансфузіолога, оскільки досить часто після процедури таким донорам стає зле.

   Потреба в крові — як рідкісних, так і поширених груп — є завжди. Ваша кров (або їі компоненти) необхідні багатьом хворим. Уявіть: кожен третій житель планети хоча б раз у житті потребує донорської крові. Найчастіше вона необхідна недоношеним дітям, хворим на рак та жертвам серйозних аварій. Цей список, звісно, не є вичерпним. Натомість статистика свідчить, що донорами крові стають лише 5% населення планети. Втішає, утім, той факт, що одна доза донорської крові може врятувати аж три життя.

    Крім цього, ви маєте право на додаткові пільги. Наприклад, у день здавання крові можете розраховувати на оплачуваний вихідний, незалежно від того, працюєте у державній чи приватній компанії. А донорів-студентів звільняються від занять. Повний перелік пільг для донорів є у статті 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів».

 

Інтервали між кроводачами:

  • між кроводачами – 2 місяці,
  • між плазмодачами – 14 днів,
  • жінки можуть давати кров 4 рази в рік,
  • чоловіки – 5 раз на рік.

 

 

 

 

 

Абсолютні протипоказання


для донорства крові та її компонентів

                             Витяг з Наказу Міністерства охорони здоров'я України 01.08.2005 № 385

ПЕРЕЛІК
захворювань, протипоказань до
донорства і форм ризикованої поведінки

 

1. Абсолютні протипоказання (усунення від донорства незалежно від давності захворювання і результатів лікування)
1.1. Гемотрансмісивні захворювання

1.1.1. Інфекційні: СНІД, носійство Віл-інфекції.,сифіліс вроджений або набутий. вірусні гепатити, позитивний результат дослідження на маркери вірусних гепатитів. туберкульоз, усі форми. бруцельоз, сипний тиф, туляремія, лепра, хвороба Крейтцфельдта-Якоба.
1.1.2. Паразитарні: ехінококоз, токсоплазмоз, трепаносомоз, філяріатоз, ришта, лейшманіоз.
1.2. Соматичні захворювання
1.2.1. Злоякісні новотвори.
1.2.2. Хвороби крові.
1.2.3. Органічні захворювання ЦНС.
1.2.4. Повна відсутність слуху і (або) мови.
1.2.5. Психічні захворювання.
1.2.6. Наркоманія, алкоголізм.
1.2.7. Серцево-судинні захворювання: гіпертонічна хвороба II — III ст., ішемічна хвороба серця, атеросклероз,атеросклеротичний кардіосклероз, облітеруючий ендоартеріїт, неспецифічний аортоартеріїт, рецидивуючий тромбофлебіт, ендокардит, міокардит, вади серця.
1.2.8. Хвороби органів дихання: бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба, емфізема легень, обструктивний бронхіт, дифузійний пневмосклероз у стадії декомпенсації.
1.2.9. Хвороби органів травлення: ахілічний гастрит, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки.
1.2.10. Захворювання печінки і жовчних шляхів: хронічні захворювання печінки, у тому числі токсичної природи і неясної етіології калькульозний холецистит з повторюваними приступами і явищами холангіту, цироз печінки.
1.2.11. Захворювання нирок і сечовивідних шляхів у стадії декомпенсації: дифузні й вогнищеві і ураження нирок, сечокам'яна хвороба.
1.2.12. Дифузні захворювання сполучної тканини.
1.2.13. Променева хвороба.
1.2.14. Хвороби ендокринної системи у випадку порушення функцій і обміну речовин.
1.2.15. Хвороби лор-органів: озена, інші гострі і хронічні важкі гнійно-запальні захворювання.
1.2.16. Очні хвороби: залишкові явища увеїту (ірит, іридоцикліт, хоріоретініт) висока міопія (6 Д і більше), трахома, повна сліпота.
1.2.17. Шкірні хвороби: розповсюджені захворювання шкіри запального і інфекційного характеру.
Псоріаз, еритродермія, екземи, червоний вівчак, пухирчасті дерматози, грибкові поразки шкіри (мікроспорія, трихофітія, фавус, епідермофітія) і внутрішніх органів (глибокі мікози), гнійничкові захворювання шкіри (піодермія, фурункульоз, сікоз).
1.2.18. Остеомієліт гострий і хронічний.
1.2.19. Оперативні втручання з приводу ампутації або резекції органаі трансплантації органів та тканин.
1.3. Форми ризикованої поведінки: надання сексуальних послуг за плату, статеві стосунки з малознайомими особами без презерватива, часта зміна статевих партнерів, гомосексуальні стосунки, наркоманія.

 

отлоро

права